Využijte dešťovou vodu na maximumVe Voda z mraku umíme využít každou kapku

  1. Chci dešťovku

Co je to dotace Dešťovka? Kolik dostanete od státu a jak ji získat?

Odpověď na tuto jednoduchou by měla být známá především těm, kteří se právě chystají stavět nový dům. Dlouhotrvající sucha si totiž vyžádala mnohá opatření pro zachování vody v krajině, jednou z variant je zachycování dešťové vody. To konkrétně znamená, že všechny novostavby budou muset od příštího roku počítat s řešením pro zachycování srážkové vody. Hádáte správně, že s financováním takového projektu má pomoci dotace Dešťovka.

Malá Dešťovka

Názvem možná malá, ale s vaším projektem udělá velké věci. Tato varianta dotace je určena pro rodinné a bytové domy, jejich vlastníkům pak může zaplatit až 50 % výdajů. Částka ale především závisí na tom, jak konkrétně plánujete dešťovou vodu využívat.

Projekty, které počítají s tím, že zadržená dešťovka bude sloužit pouze k zalévání zahrady, mohou v rámci dotace získat až 20 000 Kč + 3 500 Kč na m3 nádrže, maximálně však podpora činí 55 tisíc korun. Pokud plánujete srážkovou vodu využívat více, to znamená nejen k zalévání, ale i splachování toalety, můžete získat až 30 000 Kč + 3 500 Kč na m3 nádrže, maximálně až 65 tisíc. Ve svém projektu ale můžete jít ještě dál, a kromě dešťovky využívat i přečištěnou odpadní vodu (například ke splachování nebo zálivce). V tomto případě dotace představuje až 60 000 Kč (v kombinaci s využitím odpadní i srážkové vody) nebo 45 000 Kč (bez využití srážkové vody) + 3 500 Kč na m3 nádrže + 10 000 Kč na projektovou přípravu. Trošku složitější počty, výsledkem ale je, že maximální výše dotace je v tomto případě 105 tisíc.

Důležité je zdůraznit, že dotace se vztahuje na celou ČR, nikoliv pouze na určené suché oblasti, jak tomu bývalo dříve. A další dobrá zpráva také pro všechny, kdo už se stavbou začali, nebo dokonce právě sedí ve svém nově postaveném domku. Ještě není pozdě. Žádost o dotaci na zadržování dešťové vody můžete podat v jakékoliv fázi svého projektu, maximálně je to až jeden rok po jeho dokončení.

Velká dešťovka

Program Velká dešťovka je určený obcím, krajům, státním či veřejným organizacím, školám a podobně. Finance z dotace pak můžou sloužit k vybudování nádrží k zavlažování obecních ploch, chlazení ulic, splachování na úřadech nebo ve školách. Další možností jsou tzv. zelené střechy, zasakovací pásy nebo poldry. Velká dešťovka ale opravdu spadá pouze do správy obcí a určitých institucí. Pro jednotlivce, kteří uvažují nad řešením pro svůj dům, je tu už zmíněná Malá dešťovka.

Tak co říkáte? Dotace Dešťovka se opravdu vyplatí, stejně jako zadržování dešťovky a její následné využívání. Navíc, jak jsme zmínili už v úvodu, kvůli obrovskému suchu je v dnešní situaci dokonce povinností tuto otázku řešit. S vytvořením projektu, získáním dotace Dešťovka i samotnou realizací systému na zadržování vody rádi poradíme, konzultaci nabízíme zdarma. Kdo si chce nejprve zjistit ještě víc informací o dotaci Dešťovka, brzy se může těšit na další článek, kde vysvětlíme, co vše je nutné mít a splnit pro získání finanční podpory z dotace.© 2020 Voda z mraků - všechna práva vyhrazena | Webdesign: WP4you.cz |
Používáme službu Google reCAPTCHA