Nádrž na dešťovou vodu: Jakou zvolit a jak na ni získat dotace?

Nádrží na dešťovou vodu se na trhu vyskytuje pestrá škála. Existuje mnoho materiálů, ze kterých jsou nádrže vyráběny a dělají se také v různých tvarech a velikostech.

Nejčastěji se setkáme s nádržemi, které jsou vyrobeny z monolitického plastu, ze svařovaných plastů, z betonu a další variace těchto materiálů. Poznat mezi nimi tu nejlepší je však poměrně jednoduché. Betonové nádrže mají více nevýhod nežli pozitivních parametrů. Betonovým nádržím nehraje příliš do karet jejich váha, která mnohonásobně převyšuje hodnotu ostatních.

Dešťová voda

Výhody a nevýhody betonových nádrží na vodu

Pokud chcete instalovat betonovou jímku, budete rozhodně potřebovat velký nákladní automobil a jeřáb, což výrazně zvyšuje náklady. Váha však není jediným nedostatkem těchto nádrží. Vnitřní povrch betonové nádrže na dešťovou vodu nelze technologicky udělat zcela hladký, což má za následek usazování se nečistot po stěnách a voda se po čase začne kazit a zapáchat. Instalace a vůbec manipulace s tak těžkou nádrží, je velmi náročná. Jejich výhodou pak může být zdánlivě levnější pořizovací cena a objem na míru klienta. Beton je rovněž trvanlivý.

Nádrže ze svařovaných plastů mají řadu nevýhod

Nádrže ze svařovaných plastů jsou cenově velmi lákavé, má to však svá ale. Plastové pláty nemají žádoucí pevnost, a proto se musejí obetonovat. Pozor je třeba si dát také na slovíčko „samonosná nádrž“. Tento přívlastek býval kdysi zárukou kvalitní nádrže, která dokáže být v zemi uložena bez nutnosti betonování a je patřičně pevná a v čase stálá.

Výrobci méně kvalitních nádrží se toto slovíčko naučili používat také, nabylo dnes trochu jiného významu. Prodejci a výrobci svařovaných nádrží je již začali nazývat samonosnými, toto označení však není správné, neboť je tyto jímky opravdu potřeba betonovat. Jediný kompromis, který slovíčko do odvětví svařovaných nádrží přináší je ten, že místo mokrého betonu z mixu je možno použít tzv. suchý beton. Faktem však stále zůstává nutnost použití betonu.

Dalším úskalím je právě provádění prací při instalaci této nádrže. Svařovaný plast má tu vlastnost, že se rozpíná a smršťuje podle toho, zda je v nádrži voda či nikoliv. Beton, který nádrž obklopuje ale s touto vlastností nepočítá, a tak se běžně stává, že nádrže praskají. Výjimkou není ani deformace betonové nádrže spodní vodou, která je schopna tuto nádrž rozervat na cáry. Příznivá cena materiálu je převýšena náklady na správnou instalaci, kdy bohužel ani tak nádrž není stoprocentně věčná.

Jakou nádrž na dešťovou vodu zvolit? Ideálně plastovou z jednoho kusu

Tímto se dostáváme k nádržím, které používáme ve firmě Vodazmraku. Naše firma pracuje výhradně s plastovými nádržemi z jednoho kusu. Technologie, kterou se nádrže vyrábějí ji zaručují stejnou vrstvu plastu v každém bodě, a tudíž vysokou pevnost. Nádrže jsou z jednoho kusu a jejich tvar jim zaručuje odolnost vůči spodní vodě, pevnost a vysokou kvalitu s neomezenou životností. Výrobce si je dokonce svými produkty tak jist, že na nádrže poskytuje čtvrt století záruky.

Davle realizace

Nádrže jsou lehké, takže je velmi jednoduché je přepravit a usnadňuje to montáž. Ukládají se na štěrkový podklad, který se patřičně zhutní, aby nádrž dobře dosedla. Obsyp nádrže se provádí pomocí písku, který zaručí, že nádrž je v zemi dobře zakotvena a při instalaci je nádrž naplněna z 1/3 vodou, aby se zakotvila v její budoucí pozici. K používaným nádržím jsme došli zkušenostmi. Teď již víme, že u nádrží je nutno hledět na kvalitu, neboť nádrž není něco, co je možno každých pár let měnit. Je zde nutno zvolit jeden kus, který v zemi vydrží několik generací.

Davle realizace

Velkou výhodou plastových nádrží je také to, že v zemi jsou uloženy do nezámrzné hloubky, takže je v nich možno vodu uchovávat i v zimě a voda nezmrzne ani se nezkazí. Vnitřní povrch nádrže je totiž perfektně hladký a není tak možné, aby se na něm držely nečistoty či bakterie, které by způsobovaly pokles kvality vody.

Jak se starat o plastovou nádrž na vodu?

Naopak v létě se k vodě nedostanou sluneční paprsky, takže se voda v nádrži nezkazí. Servis plastových nádrží je prakticky žádný. Je však nutné kontrolovat stav filtračního koše, aby se do nádrže nedostávaly nečistoty. Nádrž je dobré jednou za několik let kompletně vyčerpat a vyčistit, pokud je to nutné.

Plastové nádrže na dešťovou vodu se dělají kulaté a placaté. Kulatý tvar najde své uplatnění ve větším objemu a do míst, kde je lehce rozpojitelné podloží, takže je možno kopat hlouběji. Nádrž disponuje vysokou pevností, její menší plocha umožní lépe splynout s podložím.

Placatý tvar se hodí do míst, kde je vyšší hladina spodní vody či těžko rozpojitelné podloží. Náklady na výkopové práce jsou nižší, neboť nádrž s narůstajícím objemem narůstá do šířky a délky, nikoliv do výšky.

Jak získat dotaci Dešťovka a co je ještě třeba?

Každá nádrž musí být opatřena bezpečnostním přepadem. Ten může být do vsakovacích boxů nebo do dešťové kanalizace.

Stavební úřad Vám nedovolí pustit vodu ze střechy napřímo do dešťové kanalizace a doporučí vám retenci dešťové vody v nádrži. Pokud je ve vaší lokalitě k dispozici dešťová kanalizace, přepad je povolen pouštět do této kanalizace, a to zcela beztrestně. Hlavní myšlenkou celé dotace „Dešťovka“ je zadržování vody na území ČR, aby nám z našich krajin neztrácela do řek a později do moře. Pokud ji budeme schopni v rozumné míře zachytit v krajině a využít, můžeme překlenout suchá období z našetřených rezervoárů a nádrží.

Dotaci vám pomůžeme získat, stejně jako vám pomůžeme vypracovat projekt. Stačí nás oslovit skrze formulář zde na stránkách a následně vám zařídíme i samotnou realizaci.

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace