Využijte dešťovou vodu na maximumVe Voda z mraku umíme využít každou kapku

  1. Chci dešťovku

Využití odpadní a dešťové vody v domácnosti: Jak systém funguje?

Úhrn dešťových srážek je velmi proměnlivý, a proto platí, čím více vody se podaří ušetřit, tím lépe.

Jak se toho dá dosáhnout? Co dělat, když neprší? Vodu do nádrže si lze jednoduše našetřit. Jak? Díky čištění a jímání šedé vody, je možno do nádrže přivést více než polovinu denní spotřeby pitné vody, a to například z vany po koupeli, ze sprchy či umyvadla nebo pračky.

Jak systém funguje? Odpadní voda z těchto míst má vlastní kanalizační potrubí, které tyto vody odvádí. Toaleta a jiná místa, kde je voda silně znečištěna se do systému nezahrnují, pokud není instalována ČOV (čistírna odpadních vod).

Oddělené odpadní potrubí svádí odpadní vodu k filtrační šachtě, kde se voda čistí přes filtrační šachtu, která má několik vrstev. Tyto vrstvy jsou navrženy tak, aby zde došlo k maximálnímu vyčištění odpadní vody.

Čištění šedé vody probíhá na více úrovních

Filtrační šachta obsahuje materiály o různé zrnitosti a propustnosti, kdy se voda postupně vytlačuje a čistí. Na vrchu se usazuje kal, který je možno se jednoduše zbavit. Přečištěná voda teče do samostatné nádrže a je připravena být opět použita na splachování wc. Jelikož naše požadavky na kvalitu odpadní vody po přečištění jsou velmi náročné, přidáváme UV filtr a kartušemi, který vodu dočistí od případných bakterií a jiných mikroorganismů.


(zdroj: www.dotacedestovka.cz)

V rámci přání je klienta lze systém upravovat a ušít ho každému přímo na míru. Dešťová voda v nádrži je upřednostněna pro potřeby zálivky zahrady. Je dešťovka v nádrži kvalitní? Dešťová voda na své cestě přetéká přes několik filtrací.

Filtrace dešťové vody

První z nich je již na konci okapového svodu, kde je umístěn tzv Gaiger. Jedná se o filtr hrubých nečistot, který má za úkol zastavit listí, jehličí a další věci před vniknutím do nádrže. Na střeše či v okapech se tyto nečistoty vyskytují celkem běžně, ale je velmi jednoduché je od vody oddělit.

Sítko v Gaigeru je možno jednoduše vyjmout a vyčistit.

Dalším čistícím nástrojem je filtrační koš na vodním nátoku umístěném v nádrži. Koš je vyroben z jemné tkaniny a zachycuje jemnější nečistoty, které nepochytil filtr hrubých nečistot.

Tento filtr se dá jednoduše kontrolovat po odklopení víka nádrže a v případě jeho zanesení vyndat a opláchnout pod zahradní hadicí.

 

Dalším, nikoliv posledním místem, je sací koš. Je to plovák umístěn na nasávacím potrubí hadice čerpadla. Zásluhou této komponenty je voda čerpána cca 5 – 10cm pod hladinou dešťovky, což zabraňuje, aby se do čerpadla a do systému vůbec dostaly i ty nejjemnější nečistoty.

Voda z nádrži nezamrzne a filtry se starají, aby se nekazila

Nutno zmínit, že voda v nádrži je v nezámrzné hloubce, což ji umožňuje využívat i mimo letní období, ale také se v nádrži nekazí, neboť je jí odepřeno denní světlo, a tak zde chybí důvod k zápachu. Voda si udrží svou kvalitu i několik týdnů.

Je doporučováno, aby se dešťová voda nádrži jednou za tři týdny protočila, aby si udržela stoprocentní čerstvost. Delší doba pobytu vody v nádrži však ani tak ničemu nevadí.

Při využití vody v domě, ať už k pračce či wc, jsou instalovány kartušové filtrace s proplachem, které dočišťují vodu pro domácí účely a zaručují její nezávadnost.© 2020 Voda z mraků - všechna práva vyhrazena | Webdesign: WP4you.cz |
Používáme službu Google reCAPTCHA